۱۳۸۹ آبان ۶, پنجشنبه

گاهشمار صد سال آینده ایران، کدام یک را انتخاب می کنید؟


سال 1489: تقویم تاریخ / 1

یکصد سال پیش در چنین روزهایی دوران سیاه تاریخ ایران پس از سی و دو سال حکومت دیکتاتوری دینی به پایان رسید. حکومتی که در سال 1357 هجری شمسی روی کار آمد و بلافاصله تبدیل به دیکتاتورترین و بی کفایت ترین حکومت سرزمین ایران شد، به دست مردمان دلیر آن زمان ایران سرنگون شد و پس از سالها آزادی را به این سرزمین باز گرداندند.

در سال 1388، پس از تقلب در انتخابات و سرکوب وحشیانه حکومت اسلامی نظامی، مردم آزادی خواه آن زمان به پا خواستند و در حالیکه روز به روز متحدتر و مصمم تر می شدند جلو ویرانی ایران، نابودی سرمایه های ملی، سلطه اسلامگرایان افراطی و تحقیر ایرانیان را گرفتند و ما امروز این آزادی و دموکراسی و سربلندی سرزمین کهن خود را مدیون زنان و مردان آزاده آن زمان هستیم.


سال 1489: تقویم تاریخ / 2

یکصد سال پیش در حالیکه می رفت کار حکومت دیکتاتوری دینی که در سال 1357 تأسیس شده بود یکسره شود، جنبش مردم عقیم ماند و سر انجام به دست حکومت اسلامی تندرو به نابودی کامل ایران منتهی شد.

در سال 1388 ، پس از تقلب در انتخابات و سرکوب وحشیانه حکومت اسلامی نظامی، نارضایتی مردم علنی تر شد و در حالیکه همه چیز نشان از سرنگونی حکومت می داد، روز به روز از اتحاد مردم کاسته شد و خیلی زود مردم آن زمان، زندانیان و کشته شدگان حکومت ظالم را فراموش کرده و زیر سایه ترس و منفعت طلبی افسار حکومت را به دست دیکتاتوران ایران دادند و سرانجام در کمتر از صد سال کهن ترین کشور جهان نابود و امروز هرگز کسی به نیکی از آن مردمان یاد نمی کند.

گاهشمار تاریخ صد سال گذشته ایران : 1389 تا 1489

2

1

1357

تأسیس حکومت اسلامی توسط روح الله خمینی (معظم اول)

تأسیس حکومت اسلامی توسط روح الله خمینی (معظم اول)

1368

مرگ خمینی، پایان سلسله خمینیه و روی کار آمدن سلسله آل خامنه توسط سید علی خامنه ای (معظم دوم)

مرگ خمینی، پایان سلسله خمینیه و روی کار آمدن سلسله آل خامنه توسط سید علی خامنه ای (معظم دوم)

1373

کشته شدن ولیعهد ناکام سلسله خمینیه، سید احمد

کشته شدن ولیعهد ناکام سلسله خمینیه، سید احمد

1388

تقلب در انتخابات و سرکوب وحشیانه مردم توسط آل خامنه

تقلب در انتخابات و سرکوب وحشیانه مردم توسط آل خامنه

1390

افزایش قدرت نظامی آل خامنه و سکوت و رخوت مردم

اتحاد مردم علیه حکومت دیکتاتور و سرنگونی آن / برگزاری انتخابات آزاد

1395

مرگ خامنه ای و عمامه گذاری پسرش "مجتبی"(معظم سوم)

جمهوری ایران روابط خود را با کشورهای دنیا بهبود می بخشد/ بازسازی کشور

1400

جنگ هسته ای اول را ایران آغاز و میلیونها نفر کشته می شوند، حکومت منتظر است امام زمان به کمک آنها بیاید

بولیوی، ونزوئلا، لبنان و فلسطین موظف می شوند وامهای خود را به ایران برگردانند. / سران حکومت سابق محاکمه شدند

1410

فقر و گرسنگی ایران را ویران کرده است، درخواست کمک ایران از پاکستان و طالبان / اعدام 3 میلیون ایرانی

برقراری صلح کامل در عراق و فلسطین و اسراییل / المپیک نهران / برگزاری اولین دوره لاتاری برای اخذ گرین کارت ایران

1419

کشته شدن مجتبی خامنه ای توسط "کلب المهدی مصباح" (معظم چهارم) تأسیس سلسله مصباحیون

کشف احمدی نژاد در غاری در بولیوی و استرداد وی برای محاکمه به ایران / بازگشت مهاجرین ایرانی به وطن /

1425

انتقال پایتخت به قم / واگذاری دریای خزر و خلیج فارس

کنسرت ابی در اصفهان/ ثبت رقص ایرانی در یونسکو

1438

اکثر ایرانیان به افغانستان، موریتانی و کومور پناهنده شده اند.

درگذشت آخرین معتاد به مواد مخدر/ انتخاب نهمین رییس جمهور زن ایرانی

1455

عمامه و عبا برای همه اجباری شد / عربی زبان رسمی ایران / حکم سنگسار برای زنی که دماغش را نپوشانده بود صادر شد

علیرضا افتخاری در پاریس آلبوم شماره 4789536 خود را با نام " خامنه ای ناز من " بیرون داد / اتوبان ایلام طبس افتتاح شد

1470

ایرانیانی که حاضر به زندگی چادرنشینی نبودند اعدام شدند.

درخواست امارات برای پیشکش چند جزیره به ایران در خلیج فارس

1472

رییس جمهور ونزوئلا ایران را قدرت اول جهان نامید / ملا محمد احمدی نژاد خواستار حقیقت یابی در مورد هولوکاست شد / هشت صفر از واحد پول ایران حذف شد

از نمونه تاکسیدرمی شده سپاهی و آخوند و لباس شخصی در موزه تاریخ ایران پرده برداری شد / رییس جمهور ایران به دلیل قطعی 2 دقیقه ای برق کشور از مردم عذرخواهی کرده و استعفا داد.

1480

آمادگی کامل ایران برای ظهور امام زمان / شتر سواره نظام ملایان آماده حمله به امریکا شدند

درگذشت آخرین نمونه ملا و انقراض آنها / ایران ایر، از اولین شاتل فضایی کهکشان پیمای خود رو نمایی کرد

1489

پس از دول علی لاریجانی (معظم پنجم)، ولیعهد وی احمد جنتی به مقام عظمایی رسید / آغاز جنگ هسته ای دوم

احمد جنتی با تأسیس تلویزیون رنگارنگ2 اعلام کرد می خواهد یک تنه ایران را از چنگ دموکراسی و آزادی نجات داده و به آغوش اسلام برگرداند.


۱۳۸۹ مهر ۲۴, شنبه

تاریخ اسلام در یک نگاه

نمودار وقایع تاریخ اسلام، از ولادت محمد رسول الله، تا حادثه یازده سپتامبر در یک نگاه.
لازم به توضیح است این حوادث که به ترتیب زمان وقوع از قرن 6 تا 21 میلادی ترسیم شده است، به انتخاب دائرة المعارف اسلام، نوشته Juan E.Campo می باشد.
در این نمودار وقایع نگاری، حوادث مهم جهان اسلام، از اندلس تا فیلیپین را در بر می گیرد و به دو زبان انگلیسی و فارسی تهیه شده است.


استفاده بدون ذکر منبع مجاز نیست.

۱۳۸۹ مهر ۲۱, چهارشنبه

سفر به لندن یا پاریس، جایزه یک مسابقه داستان نویسی!

نشتابید! نشتابید!

شرمنده، سی و دو سال دیر اقدام کردید! سی و دو سال نه برای شرکت در مسابقه، بلکه برای درک آنچه از دست داده اید دیر به فکر افتادید!

آنچه در تصویر می بینید، برگی از مجله "کاریکاتور" است، که توسط آقای محسن دَوَلو منتشر می شد. مجله ای که از 6 مردادماه 1347 تا اوایل بهمن 1357 منتشر شد و بعد هم برای همیشه بسته شد.

هدف من بررسی تاریخچه طنز و کاریکاتور نیست، آنچه جالب توجه است اینکه سی و دو سال پیش جایزه اول یک مسابقه طنز نویسی در یک ماهنامه طنز، سفر به فرنگ بوده است چیزی که شاید آنموقع پیش پا افتاده بوده، اما امروز برای من نسل بعد از انقلاب از این جهت حیرت آور است که اکنون درست در موردی مشابه، جایزه مسابقه طنز نویسی مجله طنز و کاریکاتور، فقط شش ماه اشتراک رایگان است!
وقتی این صفحه از مجله قدیمی را دیدم، گویی برگی از تاریخ هزاران سال پیش به دستم رسیده که از روی آن می توانم سطح زندگی دورانی را حدس بزنم که انگار نه انگار که فقط سی و دو سال از آن زمان گذشته است.

۱۳۸۹ مهر ۱۹, دوشنبه

دروغهای مجاز و سودمند


۱۳۸۹ مهر ۱۵, پنجشنبه

البُراق، مرکب معراج محمد یا وسیله نقلیه ابراهیم؟ + تصاویر این چهارپای زن سان

آنچه در ادامه می خوانید برگردان پارسی از منابع انگلیسی در مورد مرکب و زن سان پیامبر در شب معراج است. بخش اعظم این مطلب از کتاب دایرة المعارف اسلام، گردآوری Juan E.Campo می باشد که در سال 1950 گردآوری و که در سال 2009 در امریکا تجدید چاپ شده است.

البُراق، Al-Buraq نامی عربی احتمالا به معنای روشن کننده می باشد. نام حیوان افسانه ای است که حضرت محمد را از مکه به اورشلیم و سپس به هفت آسمان در شب معراج برده است. طبق عقاید اسلامی این حیوان توسط جبرئیل با زین و لگام خدمت پیامبر آورده می شود. ظاهرا مَرکبی بالدار، کوچکتر از قاطر، با بوده است. آمده است این حیوان مانند باد در هوا حرکت می کرده است. قدیمیترین تصاویر از این حیوان به ابتدای قرن چهاردهم میلادی بر می گردد که دارای سری شبیه زن و تاجی بر سر بوده است. همچنین گاهی این حیوان را با پر طاووس به تصویر می کشند. نمونه های این تصاویر را می توان در نقوش دیواری مصری و نقاشیهای مذهبی دید. همچنین این نقاشیهای رنگی را میتوان بر کامیونهای افغانستان و پاکستان و هند هم مشاهده کرد.

البراق نامی متداول است که فلسطینیان به دیوار غربی اورشلیم می گویند. جایی که معتقدند رسول الله لگام این حیوان را هنگام نماز به آن بسته است. حتی گفته می شود در گذشته مسجد کوچکی نیز به نام این حیوان در این نقطه وقف شده بوده است. [1]

هرچند همه البراق را مرکب محمد رسول الله در سفر به معراج می شناسند، اما در داستانهای غیر اسلامی و قدیمیتراین حیوان افسانه ای مرکب حضرت ابراهیم بوده است که گفته می شود وی را هر روز صبح به مکه نزد همسرش هاجر و عصر هنگام، نزد دیگر همسرش سارا در سوریه می برده است. [2]

1- Encyclopedia of Islam, Page : 118,Juan E.Campo, Edition 2009

2- Rosen, Brenda. "Buraq." The Mythical Creatures Bible: The Definitive Guide to Legendary Beings. New York: Sterling Publishing Co. 2009. 104. Print.

همچنین بخوانید در :

Juan Eduardo Campo, The Other Sides of Paradise: Explorations into the Religious Meanings of Domestic Space in Islam (Columbia: University of South Carolina Press, 1991); Arthur Jeffery, Reader on Islam (The Hague: Mouton & Company, 1962).

 
Header Image from Bangbouh @ Flickr